Strona główna, motocykle 125 ccm

Kombinezon motocyklowy – jak dobrać najlepszy kombinezon na motocykl?

Chcesz kupić dobry kombinezon na motor, ale nie wiesz, na co się zdecydować? Sprawdź te porady i wybierz najlepszy model dla siebie!

Kombinezon to dobra alternatywa dla kurtki i spodni – dobrej jakości kombinezon motocyklowy sprawdzi się zarówno do jazdy sportowej, jak również tej bardziej rekreacyjnej.

W sklepach z artykułami motocyklowymi można znaleźć dzisiaj szeroką gamę różnych kombinezonów na motor. Na co warto zwrócić wtedy szczególną uwagę?

Kombinezon motocyklowy – tu króluje skóra

Podczas gdy wiele ubrań na motocykl dostępnych jest w dwóch wariantach materiałowych – ze skóry oraz z tkanin, kombinezony motocyklowe najczęściej produkuje się w całości ze skóry naturalnej albo też ze skóry ze wstawkami wykonanymi z technicznej tkaniny.

Takie kombinezony mają w swoim asortymencie najlepsze marki – do wyboru mamy także skórzane kombinezony Dainese, renomowanego producenta odzieży motocyklowej.

Zastosowanie skóry naturalnej ma tutaj szczególne znaczenie, ponieważ to właśnie taki kombinezon na motor może zapewnić motocykliście najlepsza ochronę przed ewentualnymi urazami, które mogą pojawić się w razie wypadków.

Skóra, chociaż jest dość ciężka i charakteryzuje się mniejszą wentylacją, jest jednak bardziej odporna na ścieranie i rozerwanie się. Dobierając odpowiedni model, warto zwrócić szczególną uwagę na grubość skóry – im będzie ona grubsza, tym lepszy będzie jej współczynnik ścieralności.

W miejscach wymagających odpowiedniej oddychalności i elastyczności, na przykład po bokach kombinezonu, w okolicy barków i łokci stosuje się specjalne tkaniny techniczne, które poprawiają komfort jazdy.

Kombinezony motocyklowe dodatkowo uzupełniane są specjalnymi protektorami, które umieszcza się przede wszystkim na łokciach, barkach, kolanach, biodrach. Kombinezon może posiadać też slidery na barkach i kolanach.

Kombinezon na motocykl – jednoczęściowy czy dwuczęściowy?

W sklepach oferujących odzież motocyklową można znaleźć kombinezony w dwóch wariantach – jednoczęściowe oraz dwuczęściowe. Na co warto się zdecydować?

Kombinezony jednoczęściowe polecane są przede wszystkim tym osobom, które jeżdżę na torach motocyklowych. Takie kombinezony są najbardziej bezpieczne – produkowane są z odpowiednio wytrzymałych skór, a w trakcie wypadku nie pojawi się ryzyko, że kurtka lub spodnie się podwiną, powodując urazy.

Z drugiej strony kombinezony jednoczęściowe są trudne w zakładaniu, a także nie nadają się na każde warunki, na przykład nie są polecane na deszczowe dni. Dlatego też najlepiej na jednoczęściowy kombinezon Dainese lub innej marki zdecydować się do jazdy profesjonalnej, po torze.

Dla pozostałych motocyklistów rekomenduje się kombinezony dwuczęściowe, które składają się z odpinanej kurtki i spodni, które łączone są ze sobą zamkiem. Takie kombinezony motocyklowe są bardziej praktyczne – można stosować każdy z ich elementów osobno.

Cechy dobrego kombinezonu na motocykl:

  • wykonany z wysokiej jakości materiałów – skóry naturalnej oraz tkanin technicznych w odpowiednich punktach
  • wyposażony w pełną gamę protektorów – dla maksymalnego bezpieczeństwa
  • dopasowany pod względem rozmiaru – warto przymierzyć różne modele i rozmiary przed zakupem
  • specjalna wentylacja – perforacje pozwalają na poprawę poziomu wentylacji podczas jazdy motocyklem
  • elementy do dopasowania kombinezonu do sylwetki – paski ściągające, napy
  • dokładne szwy – zapewniają optymalną ochronę, warto wybrać model z podwójnymi szwami
  • elementy odblaskowe – poprawiają bezpieczeństwo jazdy po zmroku

Gdzie kupić dobry kombinezon na motocykl?

Aktualnie kombinezon motocyklowy można kupić w wielu sklepach specjalizujących się w sprzedaży artykułów motocyklowych – także w sklepach internetowych.

Szeroką gamę wysokiej klasy modeli posiada sklep Motocyklowe Centrum Serwisowe – MSC on-line. W jego asortymencie dostępne są między innymi kombinezony motocyklowe Dainese oraz innych renomowanych marek.