Strona główna, motocykle 125 ccm

Jak jeździć na motocyklu na jednym kole?

Jak jeździć na motocyklu na jednym kole? Jeśli myślisz, że wheelie na motocyklu 125 jest niemożliwe to jesteś w dużym błędzie.

jak jezdzic na motocyklu na jednym kole

Jak jeździć na motocyklu na jednym kole?

Jeśli sądziłeś, że jazda na jednym kole, tzw. wheelie jest niemożliwe do wykonania na motocyklu o pojemności 125 to jesteś w błędzie, w zasadzie na każdym motocyklu 125 można to zrobić. Są dwie szkoły.

Uwaga: jeśli chcesz bezpiecznie nauczyć się jak jeździć na motocyklu na jednym kole, wybierz do nauki zamknięty plac, zabierz ze sobą bardziej doświadczonych kolegów i zawsze zakładaj kask i odzież motocyklową.

1. Stawianie ze sprzęgła:
Wciskamy sprzęgło rozkręcamy silnik do ok. 6 tys. obrotów (zależy od mocy naszej maszyny) i energicznie puszczamy sprzęgło. Motocykl powinien sam stanąć na tylnym laczku, jeśli robi to zbyt ospale można mu pomóc podnosząc kierownicę. Bardzo ważne jest żebyś prawą stopę cały czas trzymał nad hamulcem tylnym, jeśli poczujesz, że motocykl zbliża się do krytycznego kąta, który grozi efektowną i bolesną wywrotką na plecy naciskasz na hamulec i motocykl grzecznie wraca na dwa koła. Lewą stopę należy trzymać na podnóżku pasażera.

2. Stawianie z gazu:
Trudniejsza sprawa na 125 z uwagi na niezbyt wielkie moce jakimi dysponują nasze maszyny, jadąc na drugim biegu wyczuwamy moment kiedy nasz sprzęt dysponuje najlepszym momentem obrotowym, tuż przed wejściem na te obroty odpuszczamy manetkę gazu do zera, a następnie odkręcamy ją energicznie ciągnąć jednocześnie ze sobą kierownicę. Stopami operujemy identycznie jak podczas podrywania motocykla ze sprzęgła.