Strona główna, motocykle 125 ccm

Wyposażenie motocyklowe na początek przygody z jednośladem

Motocykl - chyba żaden inny pojazd nie jest w stanie sprawić, że w takim stopniu poczujemy zew wolności. Jeśli już dysponujemy maszyną, chcemy wsiąść na nią jak najszybciej i wreszcie poczuć te wszystkie emocje. Ważnym krokiem, który powinien podjąć każdy motocyklista, również ten początkujący, jest dobre przygotowanie do jazdy. Jeśli pominiemy stosowne wyposażenie, możemy nie tylko poczuć dyskomfort, ale też narazić swoje życie i zdrowie na niebezpieczeństwo. Jakie akcesoria i wyposażenie trzeba kupić, zanim ruszymy w drogę?

Podstawowe wyposażenie motocyklisty

1. Kask motocyklowy

Takie rozwiązanie jest konieczne, bo obowiązek noszenia kasku nakłada na kierowcę motocyklu polskie prawo. W razie kolizji, to właśnie to wyposażenie chroni w największym stopniu motocyklistę przed zagrożeniem życia. Co również ważne taki produkt jest po prostu wygodny – chroni głowę przed wiatrem, zimnem oraz hałasem, generowanym przez ruch drogowy. Gdyby nie kask, trzeba by było borykać się z takim problemem, jak chociażby owady, obijające się o twarz motocyklisty. Wybierając ten rodzaj wyposażenia, zdecydowanie nie warto oszczędzać, bo kask, mimo wielu swoich funkcji, ma przede wszystkim chronić nasze życie i zdrowie. W dobrym sklepie, np. w Moto-Freak możemy liczyć na wsparcie sprzedawców, którzy pomogą nam wybrać odpowiednie rozwiązanie.

2. Kombinezony motocyklowe

Odpowiednio dobrane kombinezony motocyklowe wykonane są ze specjalnej pianki, dodatkowo wzmocnionej utwardzanymi wkładkami oraz ochraniaczami. Dobrze dobrany kombinezon motocyklowy winien zapewniać kierowcy komfort podczas noszenia i jednocześnie chronić go przed skutkami wypadku. Producenci często dbają o to, żeby takie rozwiązania charakteryzowały się też modnym designem.

3. Kurtki i spodnie

Podczas przygotowywania się do jazdy nie powinniśmy zapomnieć o odzieży motocyklowej. Tego typu stroju chroni przed nieprzyjemnymi uszkodzeniami skóry, o które bardzo łatwo podczas wypadku. Czasem nawet zwykła utrata równowagi przy bardzo małej prędkości może przynieść bolesne siniaki i zdarcie wierzchniej warstwy skóry. Odzież na motocykl została wykonana w taki sposób, żeby w jak największym stopniu zabezpieczyć ciało kierowcy. Aby było to możliwe w takich modelach użyto specjalnych, charakteryzujących się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne tkanin. Istotne jest to, żeby spodnie i kurtki były Odpowiednie buty motocyklowe dodatkowo chronią też przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W takich produktach bardzo ważna jest przewiewność obuwia. Złe buty mogą doprowadzić do odparzeń, albo w mniej skrajnych przypadkach po prostu uniemożliwić czerpanie pełnej radości z jazdy motorem.

5. Rękawice motocyklowe i osłona szyi

Dłonie są nie tylko narażone na uszkodzenia; są też tą częścią ciała, która najszybciej przemarza. Nowoczesne rękawice zabezpieczą dłonie przed chłodnym wiatrem i niską temperaturą, a dzięki specjalnym wzmocnieniom, zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia urazu. Bez osłony szyi nie tylko nie zabezpieczymy się dobrze przed wiatrem, ale też możemy doprowadzić do sytuacji, w której kurtka będzie boleśnie ocierać się o szyję. Aby temu zapobiec, powinniśmy rozważyć wybór jednej z dwóch typów ofert. Pierwsza to produkty dostępne w motocyklowych sklepach, specjalnie przeznaczone do osłony szyi podczas jazdy. Istnieje też tańsza alternatywa i jest nią zwykła chusta.

6. Kombinezon przeciwdeszczowy

Część motocyklistów woli unikać podróży w deszcz. Inni nie chcą rezygnować z tego środka lokomocji. W drugiej sytuacji kluczowe będzie kupno profesjonalnego produktu, jakim jest kombinezon motocyklowy, stworzony z odpornej na wilgoć tkaniny. Kombinezony przeciwdeszczowe zakłada się na odzież, stąd warto robić takie zakupy, mając pod ręką swoje regularne ubranie na motocykl

7. Kamizelka odblaskowa

Takie wyposażenie motocyklowe sprawia, że fan jednośladu jest lepiej widoczny przez innych uczestników ruchu drogowego. Nie jest to obowiązkowy ekwipunek, ale warto zakupić kamizelkę i mieć ją w pogotowiu, gdy pogoda ulegnie pogorszeniu.

Dobre przygotowanie do jazdy motocyklem powinno obejmować nie tylko zakup kasku, ale dobranie też innych elementów ochronnych. Niezależnie od tego, jakiego rozwiązania poszukujemy, należy do zakupów podejść rozważnie i bez pośpiechu wykonać wyczerpujący research.