Strona główna, motocykle 125 ccm

Jak wybrać kamerę samochodową ?

Wideorejestratory samochodowe to dziś bardzo popularne urządzenia, które montujemy w samochodach naprawdę często. Nie można ich jednak traktować w aspekcie dekoracji, a przynajmniej nie tylko. Otóż ich największą zaletą jest fakt, iż poprawiają one bezpieczeństwo na drodze, choć przydają nam się nie tylko do monitorowania piratów drogowych. Możemy z nich skorzystać także wtedy, kiedy jesteśmy uczestnikiem wypadku czy dostaliśmy nieprzepisowy według nas mandat. Wówczas nagranie z takich kamer może być dowodem sądowym, o ile wcześniej zostanie zbadane przez biegłego.

Tym samym na pewno lepiej kamerę taką w swoim aucie mieć aniżeli jej nie poosiadać. Problem w tym, że mamy problem z wyborem odpowiednich kamer, których zresztą na rynku jest mnóstwo. Obok najprostszych wideorejestratorów, które pozbawione są wyświetlacza czy dodatkowych czujników, znajdziemy też kamery o wiele lepiej wyposażone i bardziej wydajne technologicznie. Jak zatem wybrać najbardziej odpowiadający nam wideorejestrator?

Rozdzielczość, ostrość i kąt nagrywania wideorejestratora

kamera-samochodowaJednym z najważniejszych, jeśli w ogóle nie najważniejszym parametrem kamer samochodowych jest ich rozdzielczość. Obecnie wiele tego typu urządzeń oferuje nam ją na poziomie 1280 x 720 pikseli, choć coraz częściej pojawiają się wideorejestratory z rozdzielczością Full HD wynoszącą 1920 x 1080 px. Te są jednak droższe, a do rejestrowania drogi wystarczająca będzie kamera HD.

Istotną różnicę pomiędzy kamerami samochodowymi a zwykłymi stanowi kąt nagrywania. Przyzwoite wideorejestratory do montażu w aucie mają kąt minimum 120 stopni, choć jeszcze lepiej wypadają tu kamery o kącie nagrywania wynoszącym 140 czy nawet 170 stopni, które pozwalają nagrywać to, co dzieje się po bokach samochodu.

Uwagę zwrócić trzeba także na liczbę klatek na sekundę. Dobre kamery mają ją na poziomie trzydziestu, choć należy sprawdzić, czy dana liczba klatek dotyczy każdej rozdzielczości. Okazać się bowiem może, że przy lepszej będzie ona znacznie niższa, co sprawi, że i film nie będzie przypominał nagrania, ale raczej pokaz slajdów.

Wielu kierowców wybierając kamerę samochodową, popełnia błąd, skupiając się na ich rozdzielczości, a nie bacząc na ostrość. Ten parametr jest również bardzo ważny. Bez dobrej ostrości kamer trudno będzie choćby odczytać numery rejestracyjne danego pojazdu. Nawet wtedy, kiedy kamera będzie w rozdzielczości Full HD.

Automatyczne włączanie kamery samochodowej

Decydując się na kamerę samochodową, warto jest postawić na model z automatycznym włączaniem, np. LC-600C który aktywuje się przy wstrząsie lub ruchu, co jest istotne, kiedy do zdarzenia dochodzi wtedy, kiedy nie ma nas w aucie.

Poza automatyką z punktu widzenia wygody ważna jest także przekątna ekranu oraz możliwość obracania wyświetlacza, co nie będzie wymuszało zdejmowania kamery z uchwytu, kiedy będziemy chcieli przejrzeć “na gorąco” jej zapis. Co do ich wielkości, to kamery o przekątnej ekranu dwóch cali powinny być w pełni wystarczające.

Zapis obrazu

Większość kamer samochodowych ma w sobie funkcję tak zwanej pętli, co pozwala nowy materiał nagrywać na starym. Nie trudno zgadnąć, że taka forma zapisu może usunąć interesujące nas nagranie z przeszłości. W takiej sytuacji pomocnym może być specjalny czujnik lub przycisk, który nie pozwoli skasować danego materiału, na przykład z momentu uderzenia w nasz pojazd innego samochodu.

Jako że zapis zajmuje zazwyczaj sporo miejsca, kamera taka powinna także obsługiwać karty pamięci, co dziś jest już raczej normą. Dla ułatwienia zapisu najlepiej, aby były to karty o pojemności minimum 16 GB.

Poza tym naszą uwagę powinno także przykuć źródło ich zasilania. Większość kamer podłącza się do zapalniczki. Lepiej, jednak jeśli wideorejestrator ma swoje własne źródło zasilania, które ewentualnie będzie mogło być podładowane.

Źródło: CTR PARTNER