Strona główna, motocykle 125 ccm

Nowy taryfikator mandatów a motocykle 125

Rząd dał nam ustawę, która sprawiła, że motocykle 125 są dostępne na prawo jazdy kat. B - teraz zaś zadbał o nowy taryfikator mandatów - i nie jest on tani.

Ten sam rząd, który zafundował nam wspaniałą ustawę, dzięki której możemy legalnie śmigać motocyklami 125, zadbał też o nowy taryfikator mandatów. Jest on tak skonstruowany, że motocyklem 125 spokojnie możemy załapać się na najwyższy przewidziany w nim mandat o wysokości, aż 1520 zł! To podwyżka o ponad 300% – poprzednio maksymalna wysokość kary wynosiła 500 złotych.

Nowy taryfikator mandatów – skąd wzięły się kwoty

Rząd oparł nowe kwoty na wysokości średniego polskiego wynagrodzenia wyliczanego przez GUS. Dzięki temu możemy oczekiwać podwyżek wysokości mandatów wraz z każdym wzrostem średniego wynagrodzenia w naszym kraju.

Najwyższa kwoty przewidziane są za przekroczenia prędkości, jeśli przekroczymy dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym to zapłacimy za to dokładnie 1520 złotych, dodatkowo zostanie nam odebrane prawo jazdy na 3 miesiące. Motocykle 125 dysponują taką mocą, że załapanie się na największy mandat w mieście nie jest specjalnie trudne. Dodatkowo wraz z nielichym mandatem tracimy na kwartał uprawnienia do kierowania zarówno samochodem jak i motocyklem 125.

nowy taryfikator mandatów
Aktualne prawo o ruchu drogowym można zawsze sprawdzić na stronie Sejmu.