Strona główna, motocykle 125 ccm

Jeżdżak – czyli jednoślad o poj. 36 ccm i wadze 19 kg

Jeżdżak to niesamowity projekt powstały w Świdniku, to składany minimotor będący połączeniem hulajnogi ze skuterem. Jeżdżak to naprawdę ciekawy projekt.

Panowie Andrzej i Paweł Sawiccy pochodzą z Lubelszczyzny. Ich pasją jest projektowanie, starszy z Panów ma liczne osiągnięcia jako pilot helikoptera i konstruktor silników. Kilka lat temu w ich głowach zrodził się pomysł stworzenia pojazdu, który będzie brakującym ogniwem w motoryzacji. Tak właśnie powstał Jeżdżak, mini motocykl będący skrzyżowaniem hulajnogi ze skuterem, o wadze zaledwie 19 kilogramów.

Jeżdżak – dane techniczne

Konstruktorzy postanowili wyposażyć Jeżdżaka w bardzo solidną jednostkę napędową, jest to silnik Hondy o pojemności niespełna 36 centymetrów sześciennych. Co warte odnotowania konstrukcja Jeżdżaka przeszła bardzo rygorystyczne testy przeprowadzone przez inżynierów Hondy, dzięki czemu jednostka napędowa będzie mogła być serwisowana gwarancyjnie w każdym serwisie Hondy.

jezdzakJeżdżak – dane techniczne
Typ: 4-suwowy (górnozaworowy, jednocylindrowy) Honda GX35
Pojemność silnika: 35,8 ccm
Pojemność zbiornika paliwa: 1 litr
Moc: 1,3 KM
V max: 38 km/h
Zasięg: 65 km
Maks. udźwig: 130 kg

Oglądając ten dziwny wynalazek z pewnością zadajecie sobie pytanie: po co coś takiego powstało? W zamyśle konstruktorów pojazd ma służyć w transporcie miejskim do dojazdów do pracy, kiedy to podjeżdżamy naszym autem na parking Parkuj i Jedź, a następnie wyciągamy Jeżdżaka z bagażnika i dalej lawirujemy nim już w miejskich korkach – z pewnością budząc po drodze niemałą sensację.
Jeżdżak z pewnością sprawdzi się także podczas wyjazdów z przyczepami na campingi, czy też po prostu jako fajna zabawka.

Obecnie Jeżdżak jest w fazie prototypu, projektanci poszukują inwestora, aby uruchomić seryjną produkcję. Szacunkowa cena zamknie się w przedziale 3-4 tys. PLN.

Zobacz Jeżdżaka na filmie.

zdjęcia w artykule pochodzą ze strony http://jezdzak.pl/pl/